Amióta a gipszkarton technológia megszokottá vált, egyre többen fedezték fel az ebben rejlő átalakítási lehetőségeket az otthonok felújításánál.
A változatos formák, lehetőségek nemcsak a lakóhelyiségek a gyors leválasztásánál, hanem azok újszerű, a szárazépítési technológiából adódó kreatív alkalmazásban is teret nyertek. Természetesen a bonyolultabb kialakítást igénylő elképzelések megvalósítását célszerű képzett szakemberekre bízni, ám ezen kívül számos elképzelés saját kezűleg is elkészíthető.
Az alaptechnológia egyszerű, a gipszkarton lapokat fa, vagy inkább acéllemezből kialakított vázelemekre kell felcsavarozni. Általában az UD idomok szélső tartókként használatosak, és ezekbe illeszthetők a függőleges rögzítő idomként szolgáló CW idomok. Ezek 50, 75 és 100 mm széles, 0,6 mm-es horganyzott acéllemezből készült 4 m hosszúságú idomok. Ezeken kívül használatosak még épületszerkezetekhez való rögzítéshez 30 mm széles UD idomok, és az álmennyezetek, egyéb alá függesztett vázhoz CD 60 mm-es tartóidomok. Szegélyeként használhatók UA idomok is. Az utóbbiakat inkább szakemberek alkalmazzák bonyolultabb szerkezeti vázak kialakításához.
A szükséges vázat természetesen fából is el lehet készíteni, ám ehhez csak minőségi faanyagot ajánlatos használni. A tartóvázat 40x40 mm-es staflikból, egymásba eresztett kötéssel szokás kialakítani, mint ahogyan az esetleges összekötő elemeket is, ám ezeknek csak a szélességük legyen 40 mm, a vastagságuk 25-30 mm közötti is lehet. A favázak éppen ezért munkaigényesebben készíthetők el, mint a fémidomokból összeállítottak, amelyeket csak méretre kell vágni, és egymásba illesztve szerkezeti csavarokkal könnyen összeerősíthetők.